Ansatte – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

ICMM > Ansatte

Personaleliste / Staff

Alle medarbejdere ved Institut for Cellulær og Molekylær Medicin listet alfabetisk. /
Employees at Department of Cellular and Molecular Medicine in alfabetic order.

Under navnet findes yderligere oplysninger / click the name for more information.

Achanta, Kavya PhD student kavya@sund.ku.dk
Achuthankutty, Divya PhD student divya.achuthankutty@cpr.ku.dk
Akbari, Mansour  research associate professor akbari@sund.ku.dk 
Albers, Eliene PhD student eliene@sund.ku.dk
Aleliunaite, Aiste  PhD student aiste@sund.ku.dk
Alosi, Daniela PhD student alosi@sund.ku.dk
Anand, Atul PhD student anand@cancer.dk
Andersen, Sofie Hagel  PhD student shagel@sund.ku.dk
Andrêjeva, Diâna postdoc andrejeva@sund.ku.dk
Anugula, Sharath PhD student sharath@sund.ku.dk
Aran Guiu, Xavier postdoc xavi@sund.ku.dk
Aronstein, Maj Britt department administrator maj.aronstein@sund.ku.dk
Astrup, Thomas budget consultant tastrup@sund.ku.dk
Avram, Alexandra  laboratory technician aia@sund.ku.dk
Bache, Iben  associate professor ibache@sund.ku.dk 
Bagdonaite, Ieva  postdoc ieva@sund.ku.dk 
Bak, Mads associate professor madsba@sund.ku.dk
Bakula, Daniela postdoc bakula@sund.ku.dk
Barbuskaite, Dagne  PhD student dagne@sund.ku.dk
Beier-Holden, Claire medical laboratory technologist ckbh@sund.ku.dk
Bekker-Jensen, Simon professor sbj@sund.ku.dk
Bello, Victor thesis student victor.bello.rico@sund.ku.dk
Benada, Jan postdoc benada@sund.ku.dk 
Bentin, Thomas associate professor bentin@sund.ku.dk
Bhowmick, Rahul postdoc rahul@sund.ku.dk
Binderup, Marie Louise Mølgaard PhD student mlmb@sund.ku.dk
Birkedal, Ulf  postdoc ulbi@sund.ku.dk 
Bisgaard, Hanne Cathrine associate professor hcb@sund.ku.dk
Bisgaard, Marie Luise associate professor mlbi@sund.ku.dk
Bizard, Anna Helene  assistant professor ahb@sund.ku.dk 
Bjerregaard, Victoria  PhD student viab@sund.ku.dk
Blasius, Melanie postdoc blasius@sund.ku.dk
Bohr, Vilhelm  honorary professor vbohr@sund.ku.dk
Bonanno, Federica Erasmus student federica.bonanno@live.it
Brahm, Jesper associate professor jbrahm@sund.ku.dk
Bram, Lotte lé Fevre laboratory technician lbram@sund.ku.dk
Brannvoll, André PhD student brannvoll@sund.ku.dk
Brix, Ditte Marie  PhD student dittemb@cancer.dk
Brydholm, Andreas V. thesis student brydholm@sund.ku.dk
Budzowska, Magdalena postdoc magdalena.budzowska@cpr.ku.dk
Bugge, Merete visiting researcher mbugge@sund.ku.dk
Bundgaard, Anne Marie  laboratory technician ambun@sund.ku.dk 
Calderon Cifuentes, Paull PhD student paulcc@sund.ku.dk
Cao, Yihai honorary professor yihai.cao@ki.se 
Carlsson, Michael postdoc mcarlsson@sund.ku.dk
Castejon-Griñan, Maria visiting PhD stud maria.castejon1@um.es
Chen, Yen-Hsi PhD student yenhsi@sund.ku.dk
Christensen, Maja Elling master's thesis student majaec@sund.ku.dk
Christensen, Stine Malene  laboratory technician stinec@sund.ku.dk 
Clausen, Henrik professor hclau@sund.ku.dk
Clausen, Malgorzata (Gosia) laboratory technician gosia@sund.ku.dk 
Clemmensen, Knut  PhD student knucle@cancer.dk
Cohen, Stephen  professor scohen@sund.ku.dk
Coillie, Julie van Erasmus student julie.vancoillie@ugent.be
Dalsgaard, Linda Boje  laboratory technician lindad@sund.ku.dk 
Danielsen, Michael  associate professor midan@sund.ku.dk
de Melo, Joana Mendes Lopes  PhD student jomlmelo@sund.ku.dk
Dissing, Steen professor sdissing@sund.ku.dk
Doganli, Canan postdoc doganli@sund.ku.dk
Duan, Shunlei PhD student shunlei@sund.ku.dk
Durhuus, Jon Ambæk  PhD student durhuus@sund.ku.dk 
Dylander, August student employee dylander@sund.ku.dk
Dworkin, Leo Alexander student employee lad@sund.ku.dk
Eiberg, Hans Rudolf Lytchoff associate professor he@sund.ku.dk
Eichenlaub, Teresa M.  PhD student eichenlaub@sund.ku.dk
Ercilla, Amaia postdoc ercilla@sund.ku.dk
Erichsen, Elin Ølgaard secretary ee@sund.ku.dk
Farahani, Ensieh PhD student, visiting ensieh@sund.ku.dk
Faryal, Sanam PhD student, visiting faryal@sund.ku.dk
Ferreté Bonastre, Anna Erasmus student agferrete@hotmail.com
Frandsen, Marianne Hvidtfeldt laboratory technician mhf@sund.ku.dk
Frederiksen, Jane Hübertz  PhD student jbfr@sund.ku.dk 
Frenzel, Franz laboratory technician frenzel@sund.ku.dk
Fridriksdottir, Agla  visiting researcher aglaf@sund.ku.dk 
Friis, Camilla Bettina  laboratory technician camillaf@sund.ku.dk
Friismose, Anita Sharma laboratory technician anitaf@sund.ku.dk
Froh, Pernille Sjølin laboratory technician pfroh@sund.ku.dk
Gabas, Isabel Maicas PhD student igabas@sund.ku.dk
Galanakis, Michael  student assistant mgalanakis@sund.ku.dk
Garribba, Lorenza PhD student lorenza@sund.ku.dk
Gerlach, Stephan Uwe research assistant sgerlach@sund.ku.dk
Ghavami, Mahdi  PhD student mahdigh@sund.ku.dk
Goderum, Kristian W. thesis student wendel@sund.ku.dk
Goth, Christoffer Knak  postdoc goth@sund.ku.dk
Grandt, Johnny senior attendant jgrandt@sund.ku.dk
Groth, Casper  postdoc cgroth@sund.ku.dk
Gruhn, Jenny postdoc jgruhn@sund.ku.dk
Halim, Adnan assistant professor halim@sund.ku.dk
Hansen, Claus senior researcher cph@sund.ku.dk
Hansen, Gert Helge associate professor gerth@sund.ku.dk
Hansen, Karin Uch  laboratory technician kuch@sund.ku.dk 
Hansen, Lars senior consultant lah@sund.ku.dk
Hansen, Lasse Holst visiting researcher lhh@sund.ku.dk
Hansen, Malene Bredahl PhD student maleneb@cancer.dk
Hasholt, Lis Frydenreich associate professor emeritus hasholt@sund.ku.dk
Haue, Amalie Dahl  visiting researcher ahaue@sund.ku.dk
Hemmingsen, Sophie N.  thesis student snowak@sund.ku.dk
Henrissat, Bernard  honorary professor bernard.henrissat@afmb.univ-mrs.fr
Herranz Muñoz, Héctor   associate professor hherranz@sund.ku.dk 
Hickson, Ian  professor  iandh@sund.ku.dk 
Hintze, John PhD student jhintze@sund.ku.dk
Hjermind, Lena Elisabeth medical doctor hjermind@sund.ku.dk
Hjortkjær, Camilla Brolin  postdoc cbh@sund.ku.dk
Hoffmann, Eva Ran professor eva@sund.ku.dk
Holm, Laurits Juulskov PhD student juulskov@sund.ku.dk
Holt, Lasse PhD student lholt@sund.ku.dk
Hopkinson, Branden M. visiting researcher branden@sund.ku.dk 
Horn, Sabrina visiting student sabrina.m.horn@googlemail.com
Hyldahl, Frederikke bachelor student
Høffding, Miya Kudo center administrator miya@sund.ku.dk
Iubatti, Mirko PhD student mirko@sund.ku.dk
Jafari Kermani, Abbas assistant professor ajafari@sund.ku.dk
Jakobsen, Kenneth  service staff member kenjak@sund.ku.dk
Joshi, Hiren  assistant professor joshi@sund.ku.dk
Jørgensen, Anja Moltke student employee anjamj@sund.ku.dk
Jørgensen, Annette, W. laboratory technician annettej@sund.ku.dk
Jørgensen, Signe Winther  PhD student swj@sund.ku.dk
Jäättelä, Marja  honorary professor  mj@cancer.dk 
Kassem, Moustapha professor mkassem@sund.ku.dk
Keijzers, Guido  postdoc guido@sund.ku.dk
Keller, Pia secretary pke@sund.ku.dk
Khalesi, Elham postdoc khalesi@sund.ku.dk
Kilic, Gülcan PhD student, guest kilic@sund.ku.dk
Kim, Jiyoung research associate professor jkim@sund.ku.dk
King-Smith, Sarah  PhD student sarahki@sund.ku.dk 
Kirkwood, Tom professor
Kirsch, Rebecca PhD student rebecca.kirsch@sund.ku.dk
Klitgaard, Marie Christine  PhD student mklitgaard@sund.ku.dk 
Kristensen, Claus visiting researcher clausk@sund.ku.dk
Kristensen, Lena laboratory technician lenak@sund.ku.dk
Krogh, Nicolai PhD student nicolaikj@sund.ku.dk 
Kugler, Jan-Michael  assistant professor jmkugler@sund.ku.dk
Kørner, Jeanne secretary jko@sund.ku.dk
Larsen, Ida Signe Bohse PhD student idasigne@sund.ku.dk 
Larsen, Janni Westergaard cleaning assistant jwl@sund.ku.dk
Larsen, Joachim Steen thesis student joachimsl@sund.ku.dk
Larsen, Lars Allan professor larsal@sund.ku.dk 
Larsen, Rasmus Köster bachelor student xnp421@alumni.ku.dk
Launbjerg, Karoline student, visitor karolaun@sund.ku.dk
Lauridsen, Erling L. visiting researcher erlingla@sund.ku.dk
Lauritzen, Stine Prehn PhD student stilau@cancer.dk 
Laustsen, Lotte laboratory technician lotlau@sund.ku.dk
Leask, Rebecca PhD student becca@sund.ku.dk
Levann, Asha traineeship asha@sund.ku.dk
Li, Zhiquan PhD student zhiquan@sund.ku.dk
Lim, Ernest Wee Kiat thesis student ernest@sund.ku.dk
Lima, Clara Aguira thesis student clima@sund.ku.dk
Lindestrand-Hansen, Thomas Lau PhD student tlhansen@sund.ku.dk
Lira-Navarette, Erandi EMBO fellow erandi@sund.ku.dk
Liu, Ying  associate professor ying@sund.ku.dk 
Lopacinska, Joanna Malgorzata  postdoc lopacinska@sund.ku.dk
López-Contreras, Andrés J associate professor ajlopez@sund.ku.dk 
Louv-Jansen, Neel laboratory technician louv@sund.ku.dk
Ludvigsen, Jolanta laboratory technician jolantalu@sund.ku.dk
Luk, Frederick lab.manager frederick.luk@sund.ku.dk
Lund, Marianne laboratory technician tml@sund.ku.dk
Løppke, Caroline Bang thesis student cabl@sund.ku.dk
Madsen, Claus Desler  assistant professor cdesler@sund.ku.dk 
Madsen, Helena Borland PhD student hbom@sund.ku.dk
Madsen, Jakob O laboratory tech. trainee jakobom@sund.ku.dk
Madsen, Thomas Daugbjerg  student employee daugbjerg@sund.ku.dk
Mankouri, Hocine  research associate professor hocine@sund.ku.dk 
Mao, Yang assistant professor yangmao@sund.ku.dk
McMurray, Cynthia T honorary professor ctmcmurray@lbl.gov
Mehrjouy, Manaossadat Mahdizadeh  research assistant mana@sund.ku.dk 
Mikkelsen, Annemette Friis laboratory technician afm@sund.ku.dk
Mikkelsen, Hanne B. associate professor hannem@sund.ku.dk
Moresco, Karin laboratory technician moresco@sund.ku.dk
Morevati, Marya  PhD student marya@sund.ku.dk
Morsing, Mikkel  PhD student mikkelm@sund.ku.dk
Mortensen, Peter Andreas student assistant pa_mortensen@hotmail.com
Munk, Stephanie postdoc stephmunk@sund.ku.dk  
Møllegaard, Niels Erik associate professor nielsem@sund.ku.dk
Møllgård, Kjeld professor kjm@sund.ku.dk
Narimatsu, Sanae laboratory technician sanae@sund.ku.dk
Narimatsu, Yoshiki assistant professor yoshiki@sund.ku.dk
Nazaryan-Petersen, Lusine postdoc nlusine@sund.ku.dk
Nguetsop, Patricia Jieugang bachelor student pjn@sund.ku.dk
Nguyen, Ha Thi Cam laboratory technician hnguyen@sund.ku.dk
Nguyen, Hung Thanh  postdoc nguyenth@sund.ku.dk
Niels-Christiansen, Lotte laboratory technician lnch@sund.ku.dk
Nielsen, Henrik professor hamra@sund.ku.dk
Nielsen, Ida Busch thesis student, visiting ida@expres2ionbio.com
Nielsen, Inge-Merete medical specialist consultant imn@sund.ku.dk
Nielsen, Jørgen Erik medical doctor jnielsen@sund.ku.dk
Nielsen, Lars-Bo attendant larsn@sund.ku.dk
Nielsen, Mathias I. thesis student min@sund.ku.dk
Nielsen, Peter E. professor ptrn@sund.ku.dk
Nima, Rabab laboratory technician rabab@sund.ku.dk 
Nonboe, Annika Weile research assistant anwn@sund.ku.dk
Nørremølle, Anne associate professor annenoe@sund.ku.dk
Olsen, Jørgen professor jolsen@sund.ku.dk
Olsen, Kristina Wendelboe PhD student kwo@sund.ku.dk
Ottosen, Keld photographer kottosen@sund.ku.dk
Özer, Özgun  PhD student ozgun@sund.ku.dk
Pallesen, Emil  PhD student epallesen@sund.ku.dk
Paramasivam, Manikandan assistant professor manikandan@sund.ku.dk
Pedersen, Carina L.  laboratory technician calype@sund.ku.dk
Pedersen, Johannes W. postdoc jwpeder@sund.ku.dk
Peña Diaz, Javier research associate professor jdiaz@sund.ku.dk
Petersen, Maria  PhD student mpeters@sund.ku.dk 
Petersen, Ole William professor (head of department) owp@sund.ku.dk
Petersson, Eva Stampe bachelor student est@sund.ku.dk
Petr, Michael Angelo PhD student mapetr@sund.ku.dk    
Pladevall Morera, David PhD student davidpm@sund.ku.dk
Prada Luengo, Iñigo student assistant iprada@sund.ku.dk
Qiu, Weimin postdoc wqiu@health.sdu.dk
Rasmussen, Andreas H. PhD student ahr@sund.ku.dk
Rasmussen, Izabela laboratory technician izabelar@sund.ku.dk
Rasmussen, Karen Koefoed visiting researcher kkoefoed@sund.ku.dk
Rasmussen, Karina laboratory technician karinaras@sund.ku.dk
Rasmussen, Lene Juel  head of research centre lenera@sund.ku.dk 
Rasmussen, Lillian Egeberg laboratory technician lera@sund.ku.dk
Rasmussen, Malene B.  postdoc mbr@sund.ku.dk 
Rasmussen, Michel student employee khj101@alumni.ku.dk
Rauen, Matthias Johannes PhD student mtru@lundbeck.com
Rehfeld, Anders    PhD student rehfeld@sund.ku.dk
Ren, Liqun postdoc liqun@sund.ku.dk
Rishede, Marianne cleaning assistant mrishede@sund.ku.dk
Rodriguez, Oliver Quevedo postdoc oliverqr@sund.ku.dk
Rømer, Troels Boldt student employee tbr@sund.ku.dk
Sakthivel, Srinivasan PhD student sri@sund.ku.dk
Samuelsen, Silja bachelor student siljasamuelsen@hotmail.com
Sander, Moritz PhD student moritz@sund.ku.dk
Sankar, Aditya postdoc aditya@sund.ku.dk
Sarlôs, Kata  assistant professor sarlosk@sund.ku.dk 
Sbroggiò, Mauro assistant professor mauro@sund.ku.dk
Scheibye-Alsing, Karsten visiting researcher ksal@sund.ku.dk
Scheibye-Knudsen, Morten assistant professor mscheibye@sund.ku.dk
Schjoldager, Katrine Ter-Borch Gram assistant professor schjoldager@sund.ku.dk
Schou, Mette Kjær webeditor /technician mks@sund.ku.dk
Schulz, Morten Alder  PhD student maschulz@sund.ku.dk 
Shiraishi, Takehiko research associate professor shiraishi@sund.ku.dk
Shrikhande, Amruta PhD student amruta@sund.ku.dk
Silahtaroglu, Asli associate professor asli@sund.ku.dk
Silukstaite, Lina PhD student linas@sund.ku.dk
Skat-Rørdam, Josephine traineeship jsr@sund.ku.dk
Song, Peng PhD student pengsong@sund.ku.dk
Song, Shilin PhD student shilin@sund.ku.dk
Steentoft, Catharina  postdoc steentoft@sund.ku.dk 
Sun, Lingbo PhD student lingbosun@sund.ku.dk
Sørensen, Sven Asger  visiting researcher svas@sund.ku.dk
Teklu, Amanuel Abraha research assistant amanuel@sund.ku.dk
Thakur, Roshan Singh postdoc roshan@sund.ku.dk
Thomsen, Signe Skovbjerg PhD student sst@sund.ku.dk
Tian, Weihua PhD student weihua@sund.ku.dk
Toledo, Luis associate professor ltoledo@sund.ku.dk
Tollenaere, Maxim postdoc maxim.tollenaere@cpr.ku.dk
Tommerup, Niels professor ntommerup@sund.ku.dk
Tranum-Jensen, Jørgen professor jtj@sund.ku.dk
Tritsaris, Katerina associate professor ktrit@sund.ku.dk
Troelsen, Karin de Linde  visiting researcher kdelinde@sund.ku.dk
Tvingsholm, Siri Amanda PhD student siriat@cancer.dk
Vakhrushev, Sergey  associate professor seva@sund.ku.dk 
Vanzo, Riccardo PhD student dorical.rv@gmail.com
Vári, Balázs thesis student vbalazs@sund.ku.dk
Venegas, Andrés Bueno PhD student venegas@sund.ku.dk
Vilhardt, Frederik associate professor vilhardt@sund.ku.dk 
Villadsen, René associate professor renev@sund.ku.dk
Vind, Anna Constance PhD student vind@sund.ku.dk
Visser, Melissa  laboratory technician visser@sund.ku.dk 
Vogel, Ivan bioinformatician ivogel@sund.ku.dk
Vogel, Lotte Katrine associate professor vogel@sund.ku.dk
Wandall, Hans H. professor hhw@sund.ku.dk
Wandall, Tina medical laboratory technologist twa@sund.ku.dk
Wass, Theresa Adeline laboratory technician twass@sund.ku.dk
Willert, Cecilie W thesis student cww@sund.ku.dk
Wu, Wei  PhD student weiwu@sund.ku.dk
Xiong, Kai  PhD student, guest kai.xiong@sund.ku.dk
Yang, Zhang  assistant professor yang@sund.ku.dk 
Yao, Qi visiting researcher yaoqi@sund.ku.dk
Yassin, Mohammad visiting researcher yassin@sund.ku.dk
Yavari, Niloofar  PhD student nyavari@sund.ku.dk
Ye, Zilu PhD student zilu@sund.ku.dk
Yildiz, Onur Erasmus student onuryildiz@hotmail.com
Yuan, Yanqiu assistant professor yanqiu@sund.ku.dk
Zeuthen, Thomas  professor emeritus tzeuthen@sund.ku.dk 
Zheng, Jin postdoc jzheng@sund.ku.dk
Özer, Özgun PhD student ozgun@sund.ku.dk
Aagaard, David Thein student employee dtaa@sund.ku.dk

Til toppen