Personaleliste / Staff

Alle medarbejdere ved Institut for Cellulær og Molekylær Medicin listet alfabetisk. /
Employees at Department of Cellular and Molecular Medicine in alfabetic order.

Under navnet findes yderligere oplysninger / click the name for more information.

Name
Position
Email
Achanta, Kavya PhD student kavya@sund.ku.dk
Aguilera Aguilera, Paula
postdoc paguilera@sund.ku.dk
Ahrentløv, Nadja
student assistant nadjaa@sund.ku.dk
Akbari, Mansour  research associate professor akbari@sund.ku.dk 
Ali, Zafar postdoc zafarali@sund.ku.dk
Alosi, Daniela PhD student alosi@sund.ku.dk
Andersen, Christian Skaaning thesis student christiansa@sund.ku.dk
Andersen, Mikkel Møller PhD student mikkelma@sund.ku.dk
Anugula, Sharath research assistant sharath@sund.ku.dk
Ariza Guio, Sonia Juliana thesis student soniaag@sund.ku.dk
Avram, Alexandra  laboratory technician aia@sund.ku.dk
Azad, Ajuna PhD student ajuna@sund.ku.dk
Bache, Iben  associate professor ibache@sund.ku.dk 
Bahadori, Azra postdoc azra@sund.ku.dk
Bagdonaite, Ieva  postdoc ieva@sund.ku.dk 
Bakula, Daniela assistant professor bakula@sund.ku.dk
Balslev, Jens head of administration jbalslev@sund.ku.dk
Baráth, Veronika PhD student veronikab@sund.ku.dk
Barisic, Marin associate professor barisic@cancer.dk
Barwacz, Szymon Aleksander PhD student szymon@sund.ku.dk
Beier-Holden, Claire medical laboratory technologist ckbh@sund.ku.dk
Bekker-Jensen, Simon professor sbj@sund.ku.dk
Bello Rodriguez, Judith PhD student juditbr@sund.ku.dk
Ben Ezra, Michael PhD student mbenezra@sund.ku.dk
Bentin, Thomas associate professor bentin@sund.ku.dk
Bhowmick, Rahul assistant professor rahul@sund.ku.dk
Bisgaard, Hanne Cathrine associate professor hcb@sund.ku.dk
Bizard, Anna Helene  assistant professor ahb@sund.ku.dk 
Blasius, Melanie research associate professor blasius@sund.ku.dk
Blixt, Ola professor olablixt@sund.ku.dk
Bodekke, Erik Affiliated professor h.w.g.m.boddeke@umcg.nl
Bohr, Vilhelm  affiliated professor vbohr@sund.ku.dk
Bonnesen, Oliver Bølling bachelor student oliverbb@sund.ku.dk
Borreguero Muñoz, Andrea academic staff andreab@sund.ku.dk
Brahm, Jesper associate professor jbrahm@sund.ku.dk
Bram, Lotte lé Fevre laboratory technician lbram@sund.ku.dk
Brøchner, Christian B. visiting researcher broechner@sund.ku.dk
Bugge, Merete visiting researcher mbugge@sund.ku.dk
Bundgaard, Anne Marie  laboratory technician ambun@sund.ku.dk 
Büll, Christian postdoc cbull@sund.ku.dk
Bøgh, Charlotte finance adviser cboegh@sund.ku.dk
Cai, Lishan research assistant lishan@sund.ku.dk
Campion, Christopher research assistant campion@sund.ku.dk
Campli, Giulia thesis student gcampli@sund.ku.dk
Carmona Marin, Lina Maria research assistant lmcarmona@sund.ku.dk
Carretero Junquera, Maria thesis student carretero@sund.ku.dk
Castejón-Griñán, Maria postdoc mariacg@sund.ku.dk
Chan, Andrew C. (Andy) academic employee achan@sund.ku.dk
Chen, Yen-Hsi visiting researcher yenhsi@sund.ku.dk
Christensen, Peter Bjarn thesis student pchri@sund.ku.dk
Christensen, Stine Malene  laboratory technician stinec@sund.ku.dk 
Clausen, Henrik professor hclau@sund.ku.dk
Clausen, Malgorzata (Gosia) laboratory technician gosia@sund.ku.dk 
Coillie, Julie van PhD student vancoillie@sund.ku.dk
Dalsbøl, Katrine Magdalena thesis student kmdalsboel@sund.ku.dk
Dalsgaard, Linda Boje  laboratory technician lindad@sund.ku.dk 
Danielsen, Michael  associate professor midan@sund.ku.dk
Darsow, Maximilian PhD student mdarsow@sund.ku.dk
de Haan, Noortje postdoc ndehaan@sund.ku.dk
Desler, Claus  research associate professor cdesler@sund.ku.dk 
Dissing, Steen extern. associate professor sdissing@sund.ku.dk
Doganli-Kibsgaard, Canan assistant professor doganli@sund.ku.dk
Dresen, Charlotte thesis student (visiting) cdresen@sund.ku.dk
Duque Villegas, Luisana PhD student luisana@sund.ku.dk
Dworkin, Leo Alexander PhD student lad@sund.ku.dk
Dylander, August lab. assistant dylander@sund.ku.dk
Dyhr, Rigmor Sofie Toft thesis student rigmor@sund.ku.dk
Eiberg, Hans Rudolf Lytchoff associate professor he@sund.ku.dk
Faryal, Sanam visiting researcher faryal@sund.ku.dk
Frandsen, Marianne Hvidtfeldt laboratory technician mhf@sund.ku.dk
Frank, Rasmus Møller lab.technician rfrank@sund.ku.dk
Frenzel, Franz laboratory technician frenzel@sund.ku.dk
Friis, Camilla Bettina  laboratory technician camillaf@sund.ku.dk
Friismose, Anita Sharma laboratory technician anitaf@sund.ku.dk
Froh, Pernille Sjølin laboratory technician pfroh@sund.ku.dk
Gatos, Spyros
PhD student spyros@sund.ku.dk
Genzor Garbayo, Aitana Victoria PhD student aitana@sund.ku.dk
Ginebra Solanellas, Maria Queralt lab. assistant mariags@sund.ku.dk
Goldhammer, Nadine PhD student nadine.goldhammer@sund.ku.dk
Goncalves Dinis, Marisa Maria thesis student mamagodi@sund.ku.dk
Grandt, Johnny human technical jgrandt@sund.ku.dk
Gruhn, Jenny postdoc jgruhn@sund.ku.dk
Gutiérrez Martinez, Àlex PhD student alexgm@sund.ku.dk
Gaardahl, Karina research assistant kgaardahl@sund.ku.dk
Hafkenscheid, Lise postdoc hafkenscheid@sund.ku.dk 
Halliwell, Jason Alexander postdoc jhalliwell@sund.ku.dk
Halim, Adnan research associate professor halim@sund.ku.dk
Han, Xuerui visiting researcher xuerui@sund.ku.dk
Hansen, Anna Amalie Møller thesis student annaamh@sund.ku.dk
Hansen, Gert Helge associate professor gerth@sund.ku.dk
Hansen, Karin Uch  laboratory technician kuch@sund.ku.dk 
Hansen, Lars visiting researcher lah@sund.ku.dk
Hansen, Lasse Holst postdoc lhh@sund.ku.dk
Hansen, Signe Skovbjerg postdoc sst@sund.ku.dk
Harifi Mood, Elnaz PhD student, visiting elnaz@sund.ku.dk
Heckenbach, Indra PhD student indra@sund.ku.dk
Heitmann, Anne Sofie Busk PhD student anhe@cancer.dk
Herranz Muñoz, Héctor   associate professor hherranz@sund.ku.dk 
Hickson, Ian  professor  iandh@sund.ku.dk 
Hintze, John postdoc jhintze@sund.ku.dk
Hjortkjær, Camilla Brolin  postdoc cbh@sund.ku.dk
Hoffmann, Eva Ran professor eva@sund.ku.dk
Holst, Camilla Bjørnbak visiting researcher camillab@sund.ku.dk
Holt-Danborg, Lasse PhD student lholt@sund.ku.dk
Hussain, Jazib PhD student  jazibh@sund.ku.dk 
Hyldahl, Frederikke F. thesis student fhyldahl@sund.ku.dk
Høffding, Miya Kudo postdoc miya@sund.ku.dk
Ingham, Andreas research assistant ingham@sund.ku.dk
Jafari Kermani, Abbas assistant professor ajafari@sund.ku.dk
Jansen, Sofie Metz thesis student sofiemetz@sund.ku.dk
Japoni-Nejad, Alireza PhD student, visiting alireza@sund.ku.dk
Ji, Honglei postdoc honglei@sund.ku.dk
Joshi, Hiren  assistant professor joshi@sund.ku.dk
Jäättelä, Marja  professor  mj@cancer.dk 
Karlsson, Richard PhD student rkarlsson@sund.ku.dk
Kassem, Moustapha professor mkassem@sund.ku.dk
Keijzers, Guido  assistant professor guido@sund.ku.dk
Keller, Pia administrative employee pke@sund.ku.dk
Khan, Sanam Zeib PhD student sanamzk@sund.ku.dk
Kim, Jiyoung research associate professor jkim@sund.ku.dk
Kirkwood, Tom visiting professor kirkwood@sund.ku.dk 
Kohler, Katharina Theresa thesis student ktkohler@sund.ku.dk
Konstantinidi, Andriana PhD student andriana@sund.ku.dk
Kristensen, Claus visiting researcher clausk@sund.ku.dk
Kristensen, Lena laboratory technician lenak@sund.ku.dk
Kristensen, Stella Munkholm bachelor student stellamk@sund.ku.dk 
Krogh, Nicolai postdoc nicolaikj@sund.ku.dk 
Kwasniewicz, Ewa PhD student ewak@sund.ku.dk
Larsen, Ida Signe Bohse postdoc idasigne@sund.ku.dk 
Larsen, Lars Allan professor larsal@sund.ku.dk 
Lauridsen, Erling L. research assistant erlingla@sund.ku.dk
Laustsen, Lotte laboratory technician lotlau@sund.ku.dk
Leask, Rebecca PhD student becca@sund.ku.dk
Lerdrup, Mads research associate professor mlerdrup@sund.ku.dk
Levann, Asha PhD student asha@sund.ku.dk
Li, Minyan PhD student minyan@sund.ku.dk
Li, Yuan postdoc yuanli@sund.ku.dk
Li, Zhiquan PhD student zhiquan@sund.ku.dk
Lisby, Michael professor mlisby@bio.ku.dk
Liu, Ying associate professor ying@sund.ku.dk
López-Contreras, Andrés J associate professor ajlopez@sund.ku.dk 
Louv-Jansen, Neel laboratory technician louv@sund.ku.dk
Ludvigsen, Jolanta laboratory technician jolantalu@sund.ku.dk
Luk, Frederick lab.manager frederick.luk@sund.ku.dk
Lund, Marianne laboratory technician tml@sund.ku.dk
Madsen, Helena Borland PhD student hbom@sund.ku.dk
Madsen, Jakob Sture visiting student jsmadsen@sund.ku.dk
Madsen, Thomas Daugbjerg  PhD student daugbjerg@sund.ku.dk
Mahalingam, Utham Erasmus trainee uthammahalingam@gmail.com
Mainero Rocca, Ilaria PhD student ilaria@sund.ku.dk
Maphosa,Tafadzwa Lucky thesis student tafi@sund.ku.dk
Marinova, Irina postdoc marinova@sund.ku.dk
Martín Doncel, Elena postdoc edoncel@sund.ku.dk
Mehrjouy, Manaossadat Mahdizadeh  visiting researcher mana@sund.ku.dk 
Mei, Taoyu thesis student taoyumei@sund.ku.dk
Meron, Esther thesis student esther.meron@sund.ku.dk
Meyer, Kamilla PhD student kame@cancer.dk
Mikkelsen, Annemette Friis laboratory technician afm@sund.ku.dk
Mkrtchyan, Garik V. postdoc garik@sund.ku.dk 
Miller, Rebecca assistant professor rmiller@sund.ku.dk  
Molano Fernández, Maria thesis student molano@sund.ku.dk
Munk, Sebastian H. N PhD student semu@cancer.dk
Mygind, Kasper Johansen postdoc jmygind@sund.ku.dk
Møllegaard, Niels Erik associate professor nielsem@sund.ku.dk
Møllgård, Kjeld extern. associate professor kjm@sund.ku.dk
Narimatsu, Sanae laboratory technician sanae@sund.ku.dk
Narimatsu, Yoshiki assistant professor yoshiki@sund.ku.dk
Nason, Rebecca Joann PhD student rnason@sund.ku.dk
Nguyen, Ha Thi Cam laboratory technician hnguyen@sund.ku.dk
Nielsen, Anne Kathrine Møller PhD student, visiting akmn@sund.ku.dk
Nielsen, Christian Friberg postdoc ctfn@sund.ku.dk
Nielsen, Henrik professor hamra@sund.ku.dk
Nielsen, Lars-Bo human technical larsn@sund.ku.dk
Nielsen, Mathias I. PhD student min@sund.ku.dk
Nielsen, Peter E. professor ptrn@sund.ku.dk
Nikiforov, Dmitry guest dmitry.nikiforov@regionh.dk
Nima, Rabab laboratory technician rabab@sund.ku.dk 
Nordgaard, Cathrine PhD student nordgaard@sund.ku.dk
Nylandsted, Jesper associate professor jnl@cancer.dk
Nørremølle, Anne associate professor annenoe@sund.ku.dk
Ollé López, Quim thesis student quim@sund.ku.dk
Olsen, Jørgen professor/research assistant jolsen@sund.ku.dk
Olsen, Kristina Wendelboe PhD student kwo@sund.ku.dk
Ong, Steven Kia Kian thesis student stevenong@sund.ku.dk
Osborne, Brenna postdoc brenna@sund.ku.dk  
Ottosen, Keld photographer kottosen@sund.ku.dk
Pauraite, Indre
thesis student indre@sund.ku.dk
Pedersen, Carina L.  laboratory technician calype@sund.ku.dk
Peña Diaz, Javier visiting researcher jdiaz@sund.ku.dk
Petersen, Mads Fugl visiting student madsfp@sund.ku.dk
Petersen, Ole William professor (head of department) owp@sund.ku.dk
Petr, Michael Angelo postdoc mapetr@sund.ku.dk    
Pizzella, Adriano thesis student adriano@sund.ku.dk
Pladevall Morera, David research assistant davidpm@sund.ku.dk
Poljak, Ines thesis student inesp@sund.ku.dk
Poulsen, Nanna Bach thesis student nannabp@sund.ku.dk
Povolo, Lorenzo academic employee lpovolo@sund.ku.dk
Pugh, Ciara Frances student employee ciara@sund.ku.dk
Rasmussen, Izabela laboratory technician izabelar@sund.ku.dk
Rasmussen, Karina laboratory technician karinaras@sund.ku.dk
Rasmussen, Lene Juel  professor lenera@sund.ku.dk 
Rasmussen, Lillian Egeberg laboratory technician lera@sund.ku.dk
Reinert, Marie Sofie lab. assistant reinert@sund.ku.dk
Richter, Philipp PhD student richter@sund.ku.dk  
Rishede, Marianne cleaning assistant mrishede@sund.ku.dk
Robbins, Mel center administrator mrobbins@sund.ku.dk
Rømer, Troels Boldt visiting student tbr@sund.ku.dk
Sampath, Amitash PhD student amitash@sund.ku.dk
Sarusie, Menachem Viktor postdoc, visiting mvs@sund.ku.dk
Scheibye-Knudsen, Morten associate professor mscheibye@sund.ku.dk
Schjoldager, Katrine Ter-Borch Gram associate professor schjoldager@sund.ku.dk
Schou, Mette Kjær webeditor /technician mks@sund.ku.dk
Sew, Guinevere PhD student guin@sund.ku.dk
Shrikhande, Amruta research assistant amruta@sund.ku.dk
Shukla, Vallari postdoc vallari@sund.ku.dk
Silahtaroglu, Asli associate professor asli@sund.ku.dk
Singh, Manika Indrajit postdoc manika@sund.ku.dk
Snieckute, Goda PhD student godas@sund.ku.dk
Solberg-Olsen, Kira thesis student kiraso@sund.ku.dk
Song, Peng PhD student pengsong@sund.ku.dk
Stahl, Jonathan Lucien PhD student stahl@cancer.dk
Steblyanko, Yulia PhD student yulia@cancer.dk
Storm, Ditte Marie lab.assistant dstorm@sund.ku.dk
Sørensen, Daniel Madriz PhD student dms@sund.ku.dk
Sun, Lingbo PhD student lingbosun@sund.ku.dk
Teklu, Amanuel Abraha PhD student amanuel@sund.ku.dk
Thakur, Roshan Singh assistant professor roshan@sund.ku.dk
Thaysen, Maria thesis student mthaysen@sund.ku.dk
Thomas, Cecilia thesis student cthomas@sund.ku.dk
Toledo, Luis associate professor ltoledo@sund.ku.dk
Tommerup, Niels professor ntommerup@sund.ku.dk
Topaktas, Asli Bahar lab.assistant atopaktas@sund.ku.dk
Tranum-Jensen, Jørgen extern. associate professor jtj@sund.ku.dk
Tritsaris, Katerina associate professor ktrit@sund.ku.dk
Trunk, Katrin Erasmus trainee  
Turnbull, Jeremy professor, part time turnbull@sund.ku.dk
Tønnesen, Laura Ryder thesis student laurart@sund.ku.dk
Vagianou, Chara Despoina visiting PhD student charav@sund.ku.dk
Vakhrushev, Sergey  associate professor seva@sund.ku.dk 
Vangsgaard, Gustav visiting student gvangsgaard@sund.ku.dk
Vanzo, Riccardo postdoc vanzo@sund.ku.dk
Vilhardt, Frederik associate professor vilhardt@sund.ku.dk 
Villadsen, René associate professor renev@sund.ku.dk
Vind, Anna Constance PhD student vind@sund.ku.dk
Visser, Melissa  laboratory technician visser@sund.ku.dk 
Vissing, Henrik visitor henrik@artscience.dk
Vogel, Ivan bioinformatician ivogel@sund.ku.dk
Vogel, Lotte Katrine associate professor vogel@sund.ku.dk
Wandall, Hans H. professor hhw@sund.ku.dk
Wandall, Tina medical laboratory technologist twa@sund.ku.dk
Wang, Yiqing PhD student yiqingw@sund.ku.dk
Weicher, Jan bachelor student jweicher@sund.ku.dk
Wu, Wei  postdoc weiwu@sund.ku.dk
Xi, Kaihua thesis student kaihua@sund.ku.dk
Yang, Zhang  assistant professor yang@sund.ku.dk 
Yavari, Niloofar  research assistant nyavari@sund.ku.dk
Zhang, Meiqin PhD student meiqin@sund.ku.dk
Zonderland, Gijs PhD student gijsz@sund.ku.dk
Ølgaard, Elin center administrator ee@sund.ku.dk