Personaleliste / Staff

Alle medarbejdere ved Institut for Cellulær og Molekylær Medicin listet alfabetisk. /
Employees at Department of Cellular and Molecular Medicine in alfabetic order.

Under navnet findes yderligere oplysninger / click the name for more information.

Name

Position

E-mail

Ahmad, Salar postdoc sahmed@sund.ku.dk
Almstrup, Kristian associate professor kristian.almstrup@sund.ku.dk
Andersen, Peter Fruergaard PhD student pfa@sund.ku.dk
Andersen, Sarah Elisabeth thesis student saraha@sund.ku.dk
Aripaka, Karthik postdoc aripaka@sund.ku.dk
Armero Catalá, Alicia thesis student aliciaac@sund.ku.dk
Astrup, Thomas budget consultant tastrup@sund.ku.dk
Avram, Alexandra  laboratory technician aia@sund.ku.dk
Bagdonaite, Ieva  assistant professor ieva@sund.ku.dk 
Bakoulis, Stylianos postdoc stybak@sund.ku.dk
Bakula, Daniela assistant professor bakula@sund.ku.dk
Barisic, Marin associate professor barisic@cancer.dk
Barwacz, Szymon Aleksander PhD student szymon@sund.ku.dk
Beier-Holden, Claire medical laboratory technologist ckbh@sund.ku.dk
Bekker-Jensen, Simon professor sbj@sund.ku.dk
Bello Rodriguez, Judith PhD student juditbr@sund.ku.dk
Ben Ezra, Michael postdoc mbenezra@sund.ku.dk
Berliocchi, Laura visiting researcher berliocchi@sund.ku.dk
Bisenberger, Jan laboratory assistant jan.bisenberger@sund.ku.dk
Bisgaard, Hanne Cathrine associate professor hcb@sund.ku.dk
Blackford, Andrew associate professor ablackford@sund.ku.dk
Blasius, Melanie associate professor blasius@sund.ku.dk
Blears, Dan postdoc dblears@sund.ku.dk
Blum, Nadja Ayo Denna visiting student nadjablum@sund.ku.dk
Bodekke, Erik Affiliated professor h.w.g.m.boddeke@umcg.nl
Bohr, Vilhelm  affiliated professor vbohr@sund.ku.dk
Boissière, Thierry Ludovic postdoc thierryb@sund.ku.dk
Boisvert, Justine bachelor student justineb@sund.ku.dk
Brahm, Jesper associate professor jbrahm@sund.ku.dk
Bram, Lotte lé Fevre laboratory technician lbram@sund.ku.dk
Brasal Prieto, Mariano thesis student marianobp@sund.ku.dk
Bryde, Julie Monique lab.assistant jbryde@sund.ku.dk
Camplone, Riccardo thesis student rcamplone@sund.ku.dk
Carli, Alberto PhD student albertoc@sund.ku.dk
Chan, Andrew (Andy) academic employee achan@sund.ku.dk
Charollois, Milan thesis student milanc@sund.ku.dk
Chen, Qiuyan research assistant qychen@sund.ku.dk
Chen, Ran PhD student rach@cancer.dk
Chen, Yen-Hsi visiting researcher yenhsi@sund.ku.dk
Chen, Wen-Huei student employee wenhuei@sund.ku.dk
Cherbuin, Nicolas visiting professor ncherbuin@sund.ku.dk
Chien, Yu-Chun postdoc yuchun@sund.ku.dk
Claridge, Bethany Helena postdoc bclaridge@sund.ku.dk
Clausen, Henrik professor hclau@sund.ku.dk
Clausen, Thomas Mandel visiting researcher tmc@sund.ku.dk
Clausen, Malgorzata (Gosia) laboratory technician gosia@sund.ku.dk 
Cui, Rui postdoc cuirui@sund.ku.dk
Dalsgaard, Linda Boje  laboratory technician lindad@sund.ku.dk 
de Haan, Noortje visiting researcher ndehaan@sund.ku.dk
Dissing, Steen teaching associate professor sdissing@sund.ku.dk
Doganli-Kibsgaard, Canan assistant professor doganli@sund.ku.dk
Dong, Shunli visiting researcher shunlidong@sund.ku.dk
D Souza, Jenevieve PhD student jenevieve@sund.ku.dk
Duizer, Lisanne research assistant lduizer@sund.ku.dk
Dukštaitė, Kotryna thesis student kotryna@sund.ku.dk
Duque Villegas, Luisana PhD student luisana@sund.ku.dk
Dyrsting, Peter head of administration pdy@sund.ku.dk
Elzinga, Jantje postdoc jelzinga@sund.ku.dk
Emmerson, Carina L.  laboratory technician calype@sund.ku.dk
Ersan, Pelin visiting postdoc pelin.ersan@bric.ku.dk
Fernandez Cordero, Carlos laboratory assistant cfcordero@sund.ku.dk
Frandsen, Marianne Hvidtfeldt laboratory technician mhf@sund.ku.dk
Frank, Rasmus Møller lab.technician rfrank@sund.ku.dk
Friis, Camilla Bettina  laboratory technician camillaf@sund.ku.dk
Friismose, Anita Sharma laboratory technician anitaf@sund.ku.dk
Froh, Pernille Sjølin laboratory technician pfroh@sund.ku.dk
Fu, Shiqing thesis student shiqingfu@sund.ku.dk
Gaubitz, Christl postdoc cgaubitz@sund.ku.dk
Gheorghe, Teodora PhD student teodorag@sund.ku.dk
Goerdeler, Felix T.R. postdoc fgoerdeler@sund.ku.dk
González, Melvin Jesús Noé postdoc melvinng@sund.ku.dk
Grandt, Johnny human technical jgrandt@sund.ku.dk
Gruhn, Jenny assistant professor jgruhn@sund.ku.dk
Grønset, Magnus Nørregaard PhD student mgronset@sund.ku.dk
Haahr, Peter Thorlund associate professor pha@sund.ku.dk
Halliwell, Jason Alexanderr assistant professor jhalliwell@sund.ku.dk
Halim, Adnan associate professor halim@sund.ku.dk
Han, Zhong assistant professor zhonghan@sund.ku.dk
Hansen, Gert Helge associate professor gerth@sund.ku.dk
Hansen, Karin Uch  laboratory technician kuch@sund.ku.dk 
Harifi Mood, Elnaz PhD student elnaz@sund.ku.dk
He, Dandan PhD student dandanhe@sund.ku.dk
Heckenbach, Indra postdoc indra@sund.ku.dk
Heilmann, Silja assistant professor silja.heilmann@sund.ku.dk
Herranz Muñoz, Héctor   associate professor hherranz@sund.ku.dk 
Herrera Bustillo, Miguel academic research staff miguel.bustillo@cpr.ku.dk
Hickson, Ian  professor  iandh@sund.ku.dk 
Hjortkjær, Camilla Brolin  center administrator cbh@sund.ku.dk
Hoffmann, Eva Ran professor (head of department) eva@sund.ku.dk
Holst, Camilla Bjørnbak visiting researcher camillab@sund.ku.dk
Holt-Danborg, Lasse PhD student lholt@sund.ku.dk
Huang, Yan postdoc yanh@sund.ku.dk
Hussain, Jazib postdoc  jazibh@sund.ku.dk 
Høgsbro, Christine Flodgaard PhD student cfhoegsbro@sund.ku.dk
Ilaslan, Erkut postdoc erkutilas@sund.ku.dk
Ingham, Andreas PhD student ingham@sund.ku.dk
Iversen, Henriette Kring M. PhD student hkmi@sund.ku.dk
Jackson, Abigail Laura visiting researcher abigail.jackson@sund.ku.dk
Jafari Kermani, Abbas associate professor ajafari@sund.ku.dk
Janssen, Anastasia thesis student anastasiaj@sund.ku.dk
Japoni-Nejad, Alireza researcher alireza@sund.ku.dk
Jaroentomeechai, Thapakorn postdoc tjaroent@sund.ku.dk
Jensen, Elisabeth Bredgaard laboratory assistant elisabethbj@sund.ku.dk
Jensen, Jan teaching assistant professor janj@sund.ku.dk
Jensen, Maiken Jaller research assistant maikenjj@sund.ku.dk
Johansen, Jens Vilstrup bioinformatician jjohansen@sund.ku.dk
Johansen, Valdemar B. I. thesis student vbij@sund.ku.dk
Jordan, Laura Ryder PhD student aurart@sund.ku.dk
Joshi, Hiren  associate professor joshi@sund.ku.dk
Jurmand, Emma PhD student ejurmand@sund.ku.dk
Jäättelä, Marja  professor  mj@cancer.dk 
Kaiser, Sebastian postdoc skaiser@sund.ku.dk
Kashyap. Krushanka PhD student krushanka@sund.ku.dk
Kassem, Moustapha affiliated professor mkassem@sund.ku.dk
Kaucher, Amy V. PhD student akaucher@sund.ku.dk
Kehlet, Karoline Olga thesis student kkehlet@sund.ku.dk
Keller, Pia administrative employee pke@sund.ku.dk
Khan, Sanam Zeib PhD student sanamzk@sund.ku.dk
Khan, Zainab Zahid Ali thesis student zainab@sund.ku.dk
Kim, Jiyoung associate professor jkim@sund.ku.dk
Knoblochová, Lucie postdoc luciek@sund.ku.dk
Kohler, Katharina Theresa PhD student ktkohler@sund.ku.dk
Kompocholi, Smaragda PhD student smaragdi@sund.ku.dk
Konstantinidi, Andriana postdoc andriana@sund.ku.dk
Korsgaard, Alexander Printzlau thesis student alexanderkorsgaard@sund.ku.dk
Kristensen, Lena laboratory technician lenak@sund.ku.dk
Krogh, Nicolai assistant professor nicolaikj@sund.ku.dk 
Kwasniewicz, Ewa PhD student ewak@sund.ku.dk
Kyrila, Gloria PhD student gkyrila@sund.ku.dk
Lackman, Jarkko Juhani postdoc jajl@sund.ku.dk
Lambert, Finnlay Robert Peter postdoc finnlay.lambert@bio.ku.dk
Larsen, Mika Zagrobelny researcher mikaza@sund.ku.dk
Larsen, Lars Allan professor larsal@sund.ku.dk 
Laursen, Clara Fia Gøricke PhD student, External cla@nordicbio.com
Laustsen, Lotte laboratory technician lotlau@sund.ku.dk
Lerdrup, Mads associate professor mlerdrup@sund.ku.dk
Lereculey, Justine Erasmus trainee justinel@sund.ku.dk
Lesage, Emma postdoc emlesage@sund.ku.dk
Lettorp, Kirstine Huong thesis student klettorp@sund.ku.dk
Li, Yuan assistant professor yuanli@sund.ku.dk
Li, Zhiquan postdoc zhiquan@sund.ku.dk
Lisby, Michael professor mlisby@bio.ku.dk
Liu, Haiyue postdoc hailiu@sund.ku.dk
Liu, Ying associate professor ying@sund.ku.dk
Lundgaard, Katrine PhD student klundgaard@sund.ku.dk
López-Contreras, Andrés J affiliate associate professor ajlopez@sund.ku.dk 
Lopéz Martinéz, David postdoc davidlm@sund.ku.dk
Lore, Sierra PhD student sierralore@sund.ku.dk
Lou, Jiangman postdoc jiangman@sund.ku.dk
Ludvigsen, Jolanta laboratory technician jolantalu@sund.ku.dk
Lund, Marianne laboratory technician tml@sund.ku.dk
Lykkegaard-Kelstrup, Maria PhD student maria.nicolaisen@sund.ku.dk
Madsen, Helena Borland visiting researcher hborland@sund.ku.dk
Madsen, Thomas Daugbjerg  visiting researcher daugbjerg@sund.ku.dk
Madunic, Katarina postdoc kmadunic@sund.ku.dk
Main, Ailsa Maria PhD student ailsa.maria.main.02@regionh.dk
Martinez Hernandez, José Francisco PhD student jfmh@sund.ku.dk
Matiyevskaya, Frida PhD student fridam@sund.ku.dk
Messerschmidt, Daniel Martin associate professor danielm@sund.ku.dk
Meyer, Kamilla PhD student kame@cancer.dk
Mikkelsen, Annemette Friis laboratory technician afm@sund.ku.dk
Miransky, Sandie Stamenkovic conservator smiransky@sund.ku.dk
Mkrtchyan, Garik V. assistant professor garik@sund.ku.dk 
Miller, Rebecca associate professor rmiller@sund.ku.dk  
Miller, Tom associate professor tmiller@sund.ku.dk
Mitchell, Conor William postdoc conorm@sund.ku.dk
Mogensen, Louise Asp bachelor student louiseam@sund.ku.dk
Molano Fernández, Maria PhD student molano@sund.ku.dk
Mordente, Kelly Christine PhD student kcmordente@sund.ku.dk
Morsing, Sandra Dieu bachelor student sandradm@sund.ku.dk
Mottlau, Michala Rosa Birch PhD student, external mottlau@sund.ku.dk
Mrácková, Monika PhD student monikam@sund.ku.dk
Munk, Sebastian H. N PhD student semu@cancer.dk
Møllegaard, Niels Erik associate professor nielsem@sund.ku.dk
Møllgård, Kjeld extern. associate professor kjm@sund.ku.dk
Narimatsu, Sanae laboratory technician sanae@sund.ku.dk
Narimatsu, Yoshiki associate professor yoshiki@sund.ku.dk
Navarro, Claudia Carvalho postdoc claudian@sund.ku.dk
Nguyen, Ha Thi Cam laboratory technician hnguyen@sund.ku.dk
Nielsen, Henrik professor hamra@sund.ku.dk
Nielsen, Lars-Bo human technical larsn@sund.ku.dk
Nielsen, Siv PhD student sivni@sund.ku.dk
Nielsen, Peter E. professor ptrn@sund.ku.dk
Nieto Moreno, Nicolás postdoc niconm@sund.ku.dk
Nima, Rabab laboratory technician rabab@sund.ku.dk 
Nonboe, Annika Weile visiting researcher awn@sund.ku.dk
Nowak, Aleksander J. PhD student anowak@sund.ku.dk
Nyesiga, Gillian Dao PhD student, visiting gilliandao@sund.ku.dk
Nørremølle, Anne associate professor annenoe@sund.ku.dk
Olsen, Jørgen professor/research assistant jolsen@sund.ku.dk
Olofsson, Isa Amalie postdoc isaolof@sund.ku.dk
Olthof, Anouk postdoc aolthof@sund.ku.dk
Osborne, Brenna visiting researcher brenna@sund.ku.dk  
Pais, Eva PhD student, KB  
Parreira, Barbara postdoc bparreira@sund.ku.dk
Pedersen, Kasper Budolph PhD student kbudolph@sund.ku.dk
Pedersen, Torben center administrator, CGEN torben.pedersen@sund.ku.dk
Pegg, Alex Georgia PhD student alexp@sund.ku.dk
Petersen, Ole William professor owp@sund.ku.dk
Plesec, Lea Jerman research assistant leajerman@sund.ku.dk
Ploug, Ida Nørrung laboratory assistant idaploug@sund.ku.dk
Poulsen, Nanna Bach PhD student nannabp@sund.ku.dk
Povolo, Lorenzo postdoc lpovolo@sund.ku.dk
Ramesh, Karthikshrinivasan PhD student kshrin@cancer.dk
Rana, Aynal H. PhD student, visiting aynalrana@sund.ku.dk
Rasmussen, Izabela laboratory technician izabelar@sund.ku.dk
Rasmussen, Lene Juel  professor lenera@sund.ku.dk 
Rasmussen, Lillian Egeberg laboratory technician lera@sund.ku.dk
Rasmussen, Louise J Hessing PhD student louisehr@sund.ku.dk
Rasmussen, Mads laboratory assistant madsrasm@sund.ku.dk
Reves, Simon thesis student sreves@sund.ku.dk
Rishede, Marianne cleaning assistant mrishede@sund.ku.dk
Rochat, Eric James PhD student ejrochat@sund.ku.dk
Rui, Cui (Alice) researcher cuirui@sund.ku.dk
Ruidiaz, Sarah Frederiksen PhD student sfruidiaz@sund.ku.dk
Rusimbi, Charlotte PhD student crusimbi@sund.ku.dk
Sanromà Mani, Marta student martasm@sund.ku.dk
Sanz Moreta, Lys postdoc moreta@sund.ku.dk
Saravanan, Miruthula thesis student miruthula@sund.ku.dk
Saritaş, Gülizar PhD student  
Sarusie, Menachem Viktor postdoc mvs@sund.ku.dk
Scheibye-Knudsen, Morten associate professor mscheibye@sund.ku.dk
Schjoldager, Katrine Ter-Borch Gram associate professor schjoldager@sund.ku.dk
Schmal, Clarissa visiting student cschmal@sund.ku.dk
Schorle, Hannah Rebecca PhD student hschorle@sund.ku.dk
Schou, Mette Kjær webeditor /technician mks@sund.ku.dk
Seidel, Antonia Sophie PhD student aseidel@sund.ku.dk
Shah, Alisha Akhilesh PhD student, external alisha.a.shah@gmail.com
Shah, Riyaz Ahmad postdoc riyazshah@sund.ku.dk
Shi, Xinyao PhD student xinyao@sund.ku.dk
Silahtaroglu, Asli associate professor asli@sund.ku.dk
Singh, Manika visiting researcher manika@sund.ku.dk
Sitz, Justine postdoc jsitz@sund.ku.dk
Slyvka, Anton postdoc aslyvka@sund.ku.dk
Snieckute, Goda postdoc godas@sund.ku.dk
Song, Ming PhD student mingsong@sund.ku.dk
Stäubli, Andrina Julia PhD student andrina@sund.ku.dk
Stewart-Morgan, Kathleen associate professor kathleen@sund.ku.dk
Stoy, Henriette postdoc henstoy@sund.ku.dk
Sun, Ruilin  thesis student ruilinsun@sund.ku.dk
Sun, Ruiqi research assistant ruiqisun@sund.ku.dk
Svejstrup, Barbara Dirac senior researcher bsvejstrup@sund.ku.dk
Svejstrup, Jesper Q. professor jsvejstrup@sund.ku.dk
Syadzha, Farraz research assistant farraz@sund.ku.dk
Szucs, Balint Istvan PhD stud bszucs@sund.ku.dk
Søegaard, Mirra thesis student mirras@sund.ku.dk
Tajik, Asma PhD student atajik@sund.ku.dk
Teixeira Pires, José Miguel PhD student jmtpires@sund.ku.dk
Teklu, Amanuel PhD student amanuel@sund.ku.dk
Teoh, Fallen Kai Yik postdoc fallen@sund.ku.dk
Termeau, Elisabeth Corcelle Executive advisor ectermeau@sund.ku.dk
Thomas, Quentin postdoc qthomas@sund.ku.dk
Todorovski, Izabela postdoc iztodorovski@sund.ku.dk
Tommerup, Niels professor ntommerup@sund.ku.dk
Topaktas, Asli Bahar PhD student atopaktas@sund.ku.dk
Tranum-Jensen, Jørgen teaching associate professor jtj@sund.ku.dk
Tritsaris, Katerina associate professor ktrit@sund.ku.dk
Tsukada, Kaima postdoc kaimat@sund.ku.dk
Turnbull, Jeremy professor, part time turnbull@sund.ku.dk
Vakhrushev, Sergey  associate professor seva@sund.ku.dk 
Vallbona Romero, Núria thesis student nuria@sund.ku.dk
Vaváková, Magdaléna postdoc mvavakova@sund.ku.dk
Vester-Christensen, Mathilde lab.assistant mathildev@sund.ku.dk
Vilhardt, Frederik associate professor vilhardt@sund.ku.dk 
Villadsen, René associate professor renev@sund.ku.dk
Vind, Anna Constance postdoc vind@sund.ku.dk
Visser, Melissa  laboratory technician visser@sund.ku.dk 
Vissing, Henrik visitor henrik@artscience.dk
Vogel, Ivan visiting researcher ivogel@sund.ku.dk
Vogel, Lotte Katrine associate professor vogel@sund.ku.dk
Wandall, Hans H. professor hhw@sund.ku.dk
Wandall, Tina medical laboratory technologist twa@sund.ku.dk
Wang, Yiqing postdoc yiqingw@sund.ku.dk
Weiler, Marvin Michael thesis student marvin.weiler@sund.ku.dk
Winther, Christian Friberg researcher ctfn@sund.ku.dk
Wu, Zhenzhen PhD student zhenzhen.wu@sund.ku.dk
Yavari, Niloofar  visiting researcher nyavari@sund.ku.dk
Yilmaz, Duygu postdoc duyyil@sund.ku.dk
Ølgaard, Elin center administrator ee@sund.ku.dk
Aasted, Mikkel Møller postdoc mikkelma@sund.ku.dk