Personaleliste / Staff

Alle medarbejdere ved Institut for Cellulær og Molekylær Medicin listet alfabetisk. /
Employees at Department of Cellular and Molecular Medicine in alfabetic order.

Under navnet findes yderligere oplysninger / click the name for more information.

Name

Position

E-mail

Abdullah, Aiman visiting PhD student aiman@sund.ku.dk
Ahmad, Salar postdoc sahmed@sund.ku.dk
Alkhefagie, Haithem Ghalib Ali bachelor student haithem@sund.ku.dk
Almstrup, Kristian associate professor kristian.almstrup@sund.ku.dk
Alós Palacios, Maria Erasmus trainee mariaalos@sund.ku.dk
Amaro, Katherina Jorgensen thesis student katheamaro@sund.ku.dk
Astrup, Thomas budget consultant tastrup@sund.ku.dk
Avram, Alexandra  laboratory technician aia@sund.ku.dk
Azad, Ajuna PhD student ajuna@sund.ku.dk
Bahadori, Azra postdoc azra@sund.ku.dk
Bagdonaite, Ieva  assistant professor ieva@sund.ku.dk 
Baird, Daniel PhD student dbaird@sund.ku.dk
Bakula, Daniela assistant professor bakula@sund.ku.dk
Bald, Zuzanna Helena thesis student zhb@sund.ku.dk
Baráth, Veronika PhD student veronikab@sund.ku.dk
Barisic, Marin associate professor barisic@cancer.dk
Barwacz, Szymon Aleksander PhD student szymon@sund.ku.dk
Bató, Rebeka Julianna research assistant rebeka@sund.ku.dk
Baungaard, Sif thesis student sifb@sund.ku.dk
Beier-Holden, Claire medical laboratory technologist ckbh@sund.ku.dk
Bekker-Jensen, Simon professor sbj@sund.ku.dk
Bello Rodriguez, Judith PhD student juditbr@sund.ku.dk
Ben Ezra, Michael PhD student mbenezra@sund.ku.dk
Berliocchi, Laura visiting researcher berliocchi@sund.ku.dk
Bhowmick, Rahul visiting researcher rahul@sund.ku.dk
Blaauw, Casper Hindrik thesis student casblaauw@sund.ku.dk
Blum, Nadja Ayo Denna thesis student nadjablum@sund.ku.dk
Birtø, Elvira F. S lab.trainee elvirab@sund.ku.dk
Bisgaard, Hanne Cathrine associate professor hcb@sund.ku.dk
Bizard, Anna Helene  associate professor ahb@sund.ku.dk 
Blasius, Melanie associate professor blasius@sund.ku.dk
Blears, Dan PhD student dblears@sund.ku.dk
Bodekke, Erik Affiliated professor h.w.g.m.boddeke@umcg.nl
Bohr, Vilhelm  affiliated professor vbohr@sund.ku.dk
Boissière, Thierry Ludovic PhD student thierryb@sund.ku.dk
Brahm, Jesper associate professor jbrahm@sund.ku.dk
Bram, Lotte lé Fevre laboratory technician lbram@sund.ku.dk
Bugge, Merete visiting researcher mbugge@sund.ku.dk
Buttó, Lorenzo Erasmus trainee lbutto@sund.ku.dk
Büll, Christian visiting researcher cbull@sund.ku.dk
Campion, Christopher research assistant campion@sund.ku.dk
Carmona Hidalgo, Victor Erasmus trainee victorch@sund.ku.dk
Carmona Marin, Lina Maria research assistant lmcarmona@sund.ku.dk
Chan, Andrew (Andy) academic employee achan@sund.ku.dk
Chen, Ran PhD student rach@cancer.dk
Chen, Yen-Hsi visiting researcher yenhsi@sund.ku.dk
Christensen, Cathrine Nordgaard research assistant nordgaard@sund.ku.dk
Clausen, Henrik professor hclau@sund.ku.dk
Clausen, Thomas Mandel visiting researcher tmc@sund.ku.dk
Clausen, Malgorzata (Gosia) laboratory technician gosia@sund.ku.dk 
Cordes, Julie Franziska Hare bachelor student jfhc@sund.ku.dk
Cui, Rui postdoc cuirui@sund.ku.dk
Dalsgaard, Linda Boje  laboratory technician lindad@sund.ku.dk 
Darsow, Maximilian PhD student mdarsow@sund.ku.dk
de Haan, Noortje postdoc ndehaan@sund.ku.dk
Desler, Claus  associate professor cdesler@sund.ku.dk 
Diamanti, Maria Erasmus trainee mdiamanti@sund.ku.dk
Dissing, Steen teaching associate professor sdissing@sund.ku.dk
Doganli-Kibsgaard, Canan assistant professor doganli@sund.ku.dk
D Souza, Jenevieve PhD student jenevieve@sund.ku.dk
Due, Anne Tidemann administrative employee annedue@sund.ku.dk
Duque Villegas, Luisana PhD student luisana@sund.ku.dk
Dworkin, Leo Alexander PhD student lad@sund.ku.dk
Ebstrup, Malene Laage PhD student male@cancer.dk
Eiberg, Hans Rudolf Lytchoff associate professor he@sund.ku.dk
Elzinga, Janneke visiting researcher jelzinga@sund.ku.dk
Engesgaard, Frederikke Moll student assistant freme@sund.ku.dk
Faryal, Sanam visiting researcher faryal@sund.ku.dk
Fogde, Ditte Louise PhD student dif@cancer.dk
Frandsen, Marianne Hvidtfeldt laboratory technician mhf@sund.ku.dk
Frank, Rasmus Møller lab.technician rfrank@sund.ku.dk
Friis, Camilla Bettina  laboratory technician camillaf@sund.ku.dk
Friismose, Anita Sharma laboratory technician anitaf@sund.ku.dk
Froh, Pernille Sjølin laboratory technician pfroh@sund.ku.dk
Garbrecht, Jonas Bach visiting researcher jhgarbrecht@sund.ku.dk
Gasparini, Emilie visiting student/lab.assist egasparini@sund.ku.dk
Gaubitz, Christl postdoc cgaubitz@sund.ku.dk
Gaul, Liam Patrick postdoc lgaul@sund.ku.dk
Genzor Garbayo, Aitana Victoria PhD student aitana@sund.ku.dk
Gheorghe, Teodora PhD student  
Ginebra Solanellas, Maria Queralt research assistant mariags@sund.ku.dk
Goncalves Dinis, Marisa Maria visiting researcher mamagodi@sund.ku.dk
González, Melvin Jesús Noé postdoc melvinng@sund.ku.dk
Grandt, Johnny human technical jgrandt@sund.ku.dk
Gregersen, Lea Haarup lektor leag@sund.ku.dk
Gruhn, Jenny assistant professor jgruhn@sund.ku.dk
Halliwell, Jason Alexander postdoc jhalliwell@sund.ku.dk
Halim, Adnan associate professor halim@sund.ku.dk
Han, Zhong postdoc zhonghan@sund.ku.dk
Hansen, Gert Helge associate professor gerth@sund.ku.dk
Hansen, Karin Uch  laboratory technician kuch@sund.ku.dk 
Hansen, Lars research consultant lah@sund.ku.dk
Hansen, Lauge Naur thesis student laugenh@sund.ku.dk
Hansen, Lasse Holst postdoc lhh@sund.ku.dk
Harifi Mood, Elnaz PhD student elnaz@sund.ku.dk
Heckenbach, Indra PhD student indra@sund.ku.dk
Heilmann, Silja assistant professor silja.heilmann@sund.ku.dk
Heitmann, Anne Sofie Busk PhD student anhe@cancer.dk
Hem-Jensen, Elisabeth thesis student ehj@sund.ku.dk
Hendriksen, Alexander visiting researcher alexanderh@sund.ku.dk
Herranz Muñoz, Héctor   associate professor hherranz@sund.ku.dk 
Hickson, Ian  professor  iandh@sund.ku.dk 
Hidalgo Prieto, Claudia visiting student clauhipri@sund.ku.dk
Hintze, John visiting researcher jhintze@sund.ku.dk
Hjortkjær, Camilla Brolin  postdoc cbh@sund.ku.dk
Hobrecht, Rebecca Erasmus trainee rhobrecht@sund.ku.dk
Hoffmann, Eva Ran professor (head of department) eva@sund.ku.dk
Holst, Camilla Bjørnbak postdoc camillab@sund.ku.dk
Holt-Danborg, Lasse PhD student lholt@sund.ku.dk
Hussain, Jazib PhD student  jazibh@sund.ku.dk 
Høgsbro, Christine Flodgaard PhD student cfhoegsbro@sund.ku.dk
Ingham, Andreas PhD student ingham@sund.ku.dk
Iversen, Henriette Kring M. PhD student hkmi@sund.ku.dk
Jackson, Abigail Laura assistant professor abigail.jackson@sund.ku.dk
Jafari Kermani, Abbas associate professor ajafari@sund.ku.dk
Japoni-Nejad, Alireza research assistant alireza@sund.ku.dk
Jaroentomeechai, Thapakorn postdoc tjaroent@sund.ku.dk
Jensen, Jan teaching assistant professor janj@sund.ku.dk
Jensen, Klaudia Parsberg student klaudiapj@sund.ku.dk
Jerman Pleséc, Lea visiting student leajerman@sund.ku.dk
Johansen, Valdemar B.I. bachelor student vbij@sund.ku.dk
Joshi, Hiren  associate professor joshi@sund.ku.dk
Jørgensen, Anne-Sofie Rydal bachelor student asrj@sund.ku.dk
Jäättelä, Marja  professor  mj@cancer.dk 
Kaiser, Sebastian postdoc skaiser@sund.ku.dk
Karlsson, Richard Postdoc rkarlsson@sund.ku.dk
Kashyap. Krushanka PhD student krushanka@sund.ku.dk
Kassem, Moustapha affiliated professor mkassem@sund.ku.dk
Kaucher, Amy V. PhD student akaucher@sund.ku.dk
Keijzers, Guido  assistant professor guido@sund.ku.dk
Keller, Pia administrative employee pke@sund.ku.dk
Kercmar, Eva lab.assistant ekercmar@sund.ku.dk
Khallou, Nessrine lab.assistant/thesis student nk@sund.ku.dk
Khan, Sanam Zeib PhD student sanamzk@sund.ku.dk
Kim, Jiyoung associate professor jkim@sund.ku.dk
Kirkwood, Tom visiting professor kirkwood@sund.ku.dk 
Khoder-Agha, Fawzi postdoc fawzi@sund.ku.dk
Kohler, Katharina Theresa research assistant ktkohler@sund.ku.dk
Kosiorek, Magdalena Erasmus trainee/research assist. mkosiorek@sund.ku.dk
Kouis, Panayiotis Erasmus trainee pkouis@sund.ku.dk
Kompocholi, Smaragda PhD student smaragdi@sund.ku.dk
Konstantinidi, Andriana postdoc andriana@sund.ku.dk
Korsgaard, Alexander Printzlau lab.assistant alexanderkorsgaard@sund.ku.dk
Kristensen, Jens Bjelke thesis student jensbl@sund.ku.dk
Kristensen, Lena laboratory technician lenak@sund.ku.dk
Krogh, Nicolai assistant professor nicolaikj@sund.ku.dk 
Kwasniewicz, Ewa PhD student ewak@sund.ku.dk
Larsen, Ida Signe Bohse postdoc idasigne@sund.ku.dk 
Larsen, Lars Allan professor larsal@sund.ku.dk 
Laustsen, Lotte laboratory technician lotlau@sund.ku.dk
Le, Michael lab.assistant michle@sund.ku.dk
Lerdrup, Mads associate professor mlerdrup@sund.ku.dk
Levann, Asha PhD student asha@sund.ku.dk
Li, Minyan PhD student minyan@sund.ku.dk
Li, Yuan postdoc yuanli@sund.ku.dk
Li, Zhiquan postdoc zhiquan@sund.ku.dk
Lisby, Michael professor mlisby@bio.ku.dk
Liu, Ying associate professor ying@sund.ku.dk
Lundgaard, Katrine PhD student klundgaard@sund.ku.dk
López Bermejo, Marina Amparo Erasmus trainee marinalb@sund.ku.dk
López-Contreras, Andrés J affiliate associate professor ajlopez@sund.ku.dk 
Lopéz Martinéz, David postdoc davidlm@sund.ku.dk
Lou, Jiangman postdoc jiangman@sund.ku.dk
Louv-Jansen, Neel laboratory technician louv@sund.ku.dk
Ludvigsen, Jolanta laboratory technician jolantalu@sund.ku.dk
Lund, Marianne laboratory technician tml@sund.ku.dk
Madsen, Helena Borland postdoc hborland@sund.ku.dk
Madsen, Thomas Daugbjerg  visiting researcher daugbjerg@sund.ku.dk
Mahalingam, Utham visiting researcher utham@sund.ku.dk
Main, Ailsa Maria PhD student ailsa.maria.main.02@regionh.dk
Marinova, Irina postdoc marinova@sund.ku.dk
Martín Doncel, Elena postdoc edoncel@sund.ku.dk
Martinez Hernandez, José Francisco thesis student jfmh@sund.ku.dk
Matthiassen, Rie lab. technologist trainee riem@sund.ku.dk
Mehrjouy, Manaossadat Mahdizadeh visiting researcher mana@sund.ku.dk 
Mercurio, Tobias Clausen bachelor student tmercurio@sund.ku.dk
Messerschmidt, Daniel Martin associate professor danielm@sund.ku.dk
Meyer, Kamilla PhD student kame@cancer.dk
Mikkelsen, Annemette Friis laboratory technician afm@sund.ku.dk
Mkrtchyan, Garik V. assistant professor garik@sund.ku.dk 
Miller, Rebecca associate professor rmiller@sund.ku.dk  
Miller, Tom associate professor tmiller@sund.ku.dk
Miltenburg, Jasmijn Britt Erasmus trainee jasmijn.miltenburg@ru.nl
Molano Fernández, Maria PhD student molano@sund.ku.dk
Molina Guitérrez, Cristina thesis student/lab.assistant cristinamg@sund.ku.dk
Mottlau, Michala Birch visiting researcher mottlau@sund.ku.dk
Munk, Sebastian H. N PhD student semu@cancer.dk
Møllegaard, Niels Erik associate professor nielsem@sund.ku.dk
Møllgård, Kjeld extern. associate professor kjm@sund.ku.dk
Narimatsu, Sanae laboratory technician sanae@sund.ku.dk
Narimatsu, Yoshiki associate professor yoshiki@sund.ku.dk
Nguyen, Ha Thi Cam laboratory technician hnguyen@sund.ku.dk
Nielsen, Anne Kathrine Møller PhD student, visiting akmn@sund.ku.dk
Nielsen, Henrik professor hamra@sund.ku.dk
Nielsen, Lars-Bo human technical larsn@sund.ku.dk
Nielsen, Siv PhD student sivni@sund.ku.dk
Nielsen, Mathias I. PhD student min@sund.ku.dk
Nielsen, Peter E. professor ptrn@sund.ku.dk
Nieto Moreno, Nicolás postdoc niconm@sund.ku.dk
Nima, Rabab laboratory technician rabab@sund.ku.dk 
Nordgaard, Cathrine PhD student nordgaard@sund.ku.dk
Nonboe, Annika Weile research assistant awn@sund.ku.dk
Norheim, Kristoffer Larsen postdoc knorheim@sund.ku.dk
Nylandsted, Jesper associate professor jnl@cancer.dk
Nørremølle, Anne associate professor annenoe@sund.ku.dk
Olsen, Jørgen professor/research assistant jolsen@sund.ku.dk
Olthof, Anouk postdoc aolthof@sund.ku.dk
Osborne, Brenna assistant professor brenna@sund.ku.dk  
Palade, Alexandru lab.assistant apalade@sund.ku.dk
Pecorari, Chiara PhD student chp@cancer.dk
Pedersen, Carina L.  laboratory technician calype@sund.ku.dk
Pedersen, Henriette PhD student henped@cancer.dk
Peña Diaz, Javier visiting researcher jdiaz@sund.ku.dk
Pérez Caravaca, Pedro visiting student pedropc@sund.ku.dk
Petersen, Jesper Friis postdoc jesperfriis@sund.ku.dk
Petersen, Ole William professor owp@sund.ku.dk
Petr, Michael Angelo postdoc mapetr@sund.ku.dk    
Poulsen, Nanna Bach research assistant nannabp@sund.ku.dk
Povolo, Lorenzo PhD student lpovolo@sund.ku.dk
Pricolo, Luca visiting student lupricolo@sund.ku.dk
Rasmussen, Izabela laboratory technician izabelar@sund.ku.dk
Rasmussen, Karina laboratory technician karinaras@sund.ku.dk
Rasmussen, Lene Juel  professor lenera@sund.ku.dk 
Rasmussen, Lillian Egeberg laboratory technician lera@sund.ku.dk
Rasmussen, Nasya Michelle thesis student nasyamira@sund.ku.dk
Reves, Simon W.N. visiting student sreves@sund.ku.dk
Richter, Philipp PhD student richter@sund.ku.dk  
Rishede, Marianne cleaning assistant mrishede@sund.ku.dk
Rivas Fernández, Jorge Erasmus trainee jorgerf@sund.ku.dk
Rossi, Chiara visiting student chiararossi@sund.ku.dk
Rui, Cui (Alice) postdoc cuirui@sund.ku.dk
Ruidiaz, Sarah Frederiksen PhD student sfruidiaz@sund.ku.dk
Rusimbi, Charlotte Nuru PhD student crusimbi@sund.ku.dk
Rømer, Troels Boldt visiting student tbr@sund.ku.dk
Sampath, Amitash PhD student amitash@sund.ku.dk
Saritaş, Gülizar PhD student  
Sarusie, Menachem Viktor postdoc, visiting mvs@sund.ku.dk
Scheibye-Knudsen, Morten associate professor mscheibye@sund.ku.dk
Schjoldager, Katrine Ter-Borch Gram associate professor schjoldager@sund.ku.dk
Schmal, Clarissa Maria visiting student  cschmal@sund.ku.dk
Schorle, Hannah Rebecca PhD student hschorle@sund.ku.dk
Schou, Mette Kjær webeditor /technician mks@sund.ku.dk
Sew, Guinevere PhD student guin@sund.ku.dk
Shah, Riyaz Ahmad postdoc riyazshah@sund.ku.dk
Shivers, Steven Bjørn Lacy thesis student steven.shivers@sund.ku.dk
Shrikhande, Amruta research assistant amruta@sund.ku.dk
Silahtaroglu, Asli associate professor asli@sund.ku.dk
Silva Mathis, Carina Sofia postdoc carinasofia@sund.ku.dk
Simonsen, Thomas René bachelor student thomasrs@sund.ku.dk
Singh, Manika Indrajit visiting researcher manika@sund.ku.dk
Snieckute, Goda PhD student godas@sund.ku.dk
Song, Ming PhD student mingsong@sund.ku.dk
Stahl, Jonathan Lucien PhD student stahl@cancer.dk
Stäubli, Andrina Julia PhD student andrina@sund.ku.dk
Stiesmark, Jakob Hartvig thesis student, visiting s163698@student.dtu.dk
Svejstrup, Barbara Dirac senior researcher bsvejstrup@sund.ku.dk
Svejstrup, Jesper Q. professor jsvejstrup@sund.ku.dk
Syadzha, Farraz thesis student farraz@sund.ku.dk
Szucs, Balint Istvan PhD stud bszucs@sund.ku.dk
Sørensen, Daniel Madriz postdoc dms@sund.ku.dk
Sørensen, Simon Grund postdoc simong@sund.ku.dk
Tavenier, Juliette postdoc, external jtavenier@sund.ku.dk
Teklu, Amanuel PhD student amanuel@sund.ku.dk
Thomas, Quentin postdoc qthomas@sund.ku.dk
Tijhuis, Joyce thesis student, visiting joycet@sund.ku.dk
Toledo, Luis associate professor ltoledo@sund.ku.dk
Tommerup, Niels professor ntommerup@sund.ku.dk
Topaktas, Asli Bahar research assistant atopaktas@sund.ku.dk
Tranum-Jensen, Jørgen teaching associate professor jtj@sund.ku.dk
Tritsaris, Katerina associate professor ktrit@sund.ku.dk
Turnbull, Jeremy professor, part time turnbull@sund.ku.dk
Tønnesen, Laura Ryder PhD student laurart@sund.ku.dk
Unfried, Maximilian visiting PhD student unfried@sund.ku.dk
Vakhrushev, Sergey  associate professor seva@sund.ku.dk 
Vase, Mette head of administration mvase@sund.ku.dk
Vilhardt, Frederik associate professor vilhardt@sund.ku.dk 
Villadsen, René associate professor renev@sund.ku.dk
Vind, Anna Constance postdoc vind@sund.ku.dk
Visser, Melissa  laboratory technician visser@sund.ku.dk 
Vissing, Henrik visitor henrik@artscience.dk
Vogel, Ivan postdoc ivogel@sund.ku.dk
Vogel, Lotte Katrine associate professor vogel@sund.ku.dk
Wandall, Hans H. professor hhw@sund.ku.dk
Wandall, Tina medical laboratory technologist twa@sund.ku.dk
Wang, Yiqing PhD student yiqingw@sund.ku.dk
Washington, Astrid Helene budget consultant ahw@sund.ku.dk
Winther, Christian Friberg postdoc ctfn@sund.ku.dk
Wu, Zhenzhen PhD student zhenzhen.wu@sund.ku.dk
Xu, Ziwei thesis student ziweizu@sund.ku.dk
Yang, Zhang  visiting researcher yang@sund.ku.dk 
Yassin, Mohammad visiting researcher yassin@sund.ku.dk
Yavari, Niloofar  research assistant nyavari@sund.ku.dk
Zhang, Meiqin PhD student meiqin@sund.ku.dk
Zonderland, Gijs postdoc gijsz@sund.ku.dk
Ølgaard, Elin center administrator ee@sund.ku.dk
Aasted, Mikkel Møller PhD student mikkelma@sund.ku.dk